Ovce

Martin a ovce
Jedná se dojné plemeno ovcí, které kromě vlny a masa poskytuje i výborné ovčí mléko. Ovčí mléko se vyznačuje vysokým obsahem sušiny. Obsah tuku a bílkovin je zhruba jednou takový než u kravského a kozího mléka. Z tohoto důvodu je více vhodné k výrobě sýrů než k běžnému pití. To však vůbec neznamená, že by se nedalo pít. Ba právě naopak. Mléko ovcí má lahodnou nasládlou chuť a díky vysokému obsahu tuku chutná a sytí spíše jako smetana. Je vhodné i pro lidi trpící alergií na kravské mléko.
Ovce bahníme během března. Jehňata zůstávají více jak měsíc s matkou a po celou dobu mají možnost pít mateřské mléko. To již dnes nebývá pravidlem. V drtivé většině chovů zaměřených na produkci mléka je především z ekonomických důvodů běžnou praxí, že mláďata jsou odstavena během prvních několika dnů. Následně jsou krmena sušenou náhražkou nebo prodána na výkrm či pro krmení šelem.
Ovce dojíme od května do listopadu. Složení mléka a množství mléka není po celou dobu laktace stejné. Mění se zejména v závislosti na složení a množství pastvy a na počasí. Jedna ovce vyprodukuje za rok zhruba 300 – 400 l mléka.

Martin a ovce
Krmnou dávku tvoří v létě téměř výhradně pastva s přídavkem jádra na dojírně. V zimním období je to seno a senáž. Před a během bahnění mačkaný oves a ječmen. Sůl a minerální doplňky jsou samozřejmostí.
V letošním roce jsme dovezli z nedalekého Saska černého Východofríského berana. Jedná se o u nás neobvyklý černý ráz tohoto plemene, které je jinak čistě bílé. Uvidíme, jak se mu u nás povede.